Jak wybrać odpowiedni aspirator do nosa dla niemowląt?

Nieżyt nosa, powszechnie znany jako katar, jest częstym schorzeniem, które często towarzyszy przeziębieniu i grypie. Dotyka nawet najmłodszych. Niestety niemowlęta i małe dzieci nie są jeszcze w stanie samodzielnie wydalać wydzielin, co utrudnia im oddychanie, spożywanie posiłków i spanie. Ponadto zalegający w drogach oddechowych śluz może przyczyniać się do rozwoju powikłań zdrowotnych, takich jak infekcje zatok czy zapalenie ucha środkowego. Z tego powodu opracowano aspiratory do nosa służące do udrażniania nosa z nieżytowej wydzieliny.

Do czego służy aspirator do nosa?


Jaki jest najlepszy sposób na pozbycie się wydzieliny z nosa u dziecka? To pytanie zadaje wielu rodziców. Na przestrzeni lat najpopularniejszym akcesorium do tego celu była tzw. gruszka, czyli poręczny i łatwy w użyciu produkt gumowy z otworem na nos na końcu. Do dziś wielu rodziców wybiera gruszki, jednak ich popularność znacznie spadła. Słaba siła ssania sprawia, że odsysanie śluzu z głębszych warstw jest trudne, czasochłonne i potencjalnie niepokojące dla dziecka. Wadą gruszki jest jej struktura, która utrudnia dezynfekcję akcesorium. Ponadto, jeśli użyjesz go niewłaściwie, może uszkodzić błonę śluzową nosa Twojego dziecka.

Z tych powodów coraz więcej rodziców decyduje się na zakup aspiratora do nosa. Jego działanie polega na usunięciu pozostałej zimnej wydzieliny z nosa, a tym samym przywrócenie swobodnego oddychania dziecka.

Jak korzystać z aspiratora do nosa?


Budowa aspiratora do nosa dla niemowląt nie jest skomplikowana. Tradycyjne akcesoria zwykle składają się z kilku elementów, takich jak rurka, ustnik i końcówka dopasowana do nosa dziecka. Odsysacz należy zawsze stosować zgodnie z instrukcją obsługi na opakowaniu lub ulotce dołączonej do produktu. W większości przypadków wystarczy zbliżyć ustnik do buzi i włożyć końcówki nasadki do nozdrzy dziecka. Następnie powoli wdychać powietrze i zbierać wydzielinę do pojemnika z aspiratorem. Należy powtórzyć tę samą procedurę dla drugiego otworu. W zależności od rodzaju akcesorium, zanieczyszczone końcówki są wyrzucane po aspiracji lub parzone wrzątkiem. Właściwe utrzymanie higieny produktów jest bardzo ważne. Oprócz aspiratorów do nosa z ustnikami dostępne są również modele, które można podłączyć, np. do odkurzacza. Niezależnie od tego, jakie akcesorium się wybierze, warto przed inhalacją wpuścić do nosa kilka kropli soli fizjologicznej. Ułatwi to usunięcie zalegającego śluzu.

Elektryczny aspirator do nosa dla niemowląt


Alternatywą dla tradycyjnego aspiratora do usuwania kataru jest elektryczny aspirator do nosa dla niemowląt. Tego typu urządzenie pozwala na precyzyjne oczyszczenie nosa bez konieczności wdychania przez rodziców zakażonego powietrza. Odsysanie wydzieliny takim odsysaczem jest szybkie i łatwe. Ponadto konstrukcja urządzenia została przemyślana pod kątem łatwego zarządzania higieną. Niektóre modele elektrycznych aspiratorów do nosa dla niemowląt możliwość odtwarzania melodii, która pomaga odwrócić uwagę dziecka od wykonywanego zabiegu. Inne podawane są w przyjaznej dla dzieci kształcie– np. zwierzęta. Dzięki takiemu rozwiązaniu czyszczenie nosa staje się wygodniejsze zarówno dla maluszka, jak i jego rodziców.