Relaksacja dla dzieci – poznaj sposoby na łagodzenie napięcia

Tempo życia, presja, pod którą żyją dzieci związana ze szkołą czy życiem codziennym wzmaga u maluchów napięcie, stany lekowe czy agresję. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby relaksacji dla dzieci, które wpływają pozytywnie na ich rozwój, wzmacniają koncentrację, a także redukują napięcia emocjonalne, frustrację i stany lękowe. Warto jednak wiedzieć, jakie ćwiczenia powinny być wykonywane z maluchem, aby pomóc mu na wprowadzenie stanu odprężenia.

Relaksacja dla dzieci – jakie istnieją rodzaje treningów relaksacyjnych?

Relaksacja jest bardzo szerokim pojęciem. Jednak niezależnie od techniki, która zostanie wybrana zawsze przynosi pozytywne efekty dotyczące między innymi łagodzenia napięcia emocjonalnego oraz stresu u maluchów. Ponadto regularnie przeprowadzane treningi relaksacyjne wpływają na wzmocnienie koncentracji oraz uwagi, a jednocześnie poprawiają pamięć. Warto zwrócić uwagę, że treningi relaksacyjne rozwijają kreatywność, pobudzają wyobraźnię, ale przede wszystkim mają za zadanie niwelowanie lęków, stanów napięcia, redukują agresję oraz poprawiają relacje między rówieśnikami. Na eduksiegarnia znajdziesz odpowiednie artykuły do relaksacji dla dzieci.

Najlepsze ćwiczenia relaksacyjne dla dzieci

Najprostszymi i niezwykle efektownymi ćwiczeniami relaksacyjnymi dla dzieci są ćwiczenia aerobowe, takie jak taniec, marszobiegi, piesze wycieczki, wycieczki rowerowe, a także jogging czy spacery. To one wpływają pozytywne nie tylko na ciało, kondycję, ale także umysł. Ponadto dla redukcji stresu, powstałego napięcia czy wzmocnienia koncentracji zalecane są ćwiczenia rozciągające oraz oddechowe. Właściwie dobrane zapewniają odpowiednie wstrząsanie napięcia.

Za sprawą sztuk walki taki jak: judo czy kickboxing dzieci mogą redukować napięcie oraz wyzwolić stany agresji. Zalecane są również ćwiczenia takie jak: joga lub pilates oraz gry zespołowe. Odpowiednio wykonywane ćwiczenia relaksacyjne dla dzieci wspierają regenerację ciała oraz umysłu, a także w odpowiedni sposób dbają o odpoczynek i niwelowanie napięcia. Pomagają w rozluźnieniu mięśni oraz dbają o wyciszenie stanu systemu nerwowego.

piosenki relaksacyjne dla dzieci

Trening Schultza autogenny oraz relaksacja progresywna Jacobsona

Specjaliści niezwykle często sięgają po treningi takie jak ćwiczenia autogenne Schultza, które wpływają na ograniczenie dopływu bodźców pochodzących z zewnątrz. Do wykonania tego treningu zaleca się przebywanie w wyciszonym miejscu, przymknięcie oczu, a także lekkie zaciemnienie oraz przewietrzenie w pomieszczeniach. Tak odpowiednio przygotowane miejsce w pozytywny sposób wpływa na wykonanie tej techniki relaksacyjnej. Podczas treningu Schultza wykonywane są ćwiczenia, które wywołują uczucie ciężkości, a także uczą odczuwania oraz wywoływania uczucia ciepła, które płynie z organizmu. Bardzo istotne jest dbanie o odpowiednie zwolnienie oddechu oraz uspokojenie rytmu pracy serca. Ponadto trening pomaga w ćwiczeniu uzyskiwania wrażeń chłodnego czoła. Takie ćwiczenia wpływają także na radzenie sobie z nałogami oraz wyzwoleniem asertywności.

Dość znana jest metoda relaksacji progresywnej Jacobsona, która charakteryzuje się naprzemiennym napinaniem oraz rozluźnianiem mięśni w poszczególnych partiach ciała. Niezwykle istotne podczas wykonywania tego treningu jest dbanie o odpowiedni oddech, który systematycznie powinien być kontrolowany.

Jak można zauważyć istnieje kilka skutecznych metod relaksacyjnych dla dzieci, które pomagają w wyciszeniu się, zrelaksowaniu, niwelowaniu stanów napięcia oraz agresji, dlatego warto zadbać, aby zapewnić dzieciom możliwość ich systematycznego wykonywania.