Dlaczego audiobooki dla dzieci są tak wartościowe?

Audiobooki dla dzieci, czyli świetny sposób na wartościowe spędzanie czasu 
Czytanie książek zawsze było jednym z ciekawszych sposobów spędzania czasu, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Dzięki czytaniu można przyswoić sobie mnóstwo informacji, rozwijać wyobraźnię, a także poszerzać zasób słownictwa. Obecnie słuchanie audiobooków to mocna konkurencja dla czytelnictwa, ze względu na swoją nowoczesną formę i możliwość robienia w tym czasie kilku rzeczy. Jeśli chodzi o dzieci to warto zastanowić się nad taką rozrywką, bo ma ona kilka nieocenionych zalet. Dzisiejsi rodzice często przegrywają w starciu z konsolą czy telewizorem, ale na szczęście audiobooki mogą być świetnym rozwiązaniem na takie problemy. Dla dziecka, które chce tylko oglądać bajki lub grać w gry na konsoli, jest to świetna alternatywa, z korzyścią dla wszystkich. Obecnie wybór audiobooków jest na tyle duży, że bez problemu można znaleźć coś, co odpowiada aktualnym zainteresowaniom dziecka. Wszechobecna elektronika nie musi być jedynym sposobem na spędzanie czasu i zawsze warto, a nawet trzeba sięgać po kreatywne spędzanie czasu. 

Jakie korzyści dla dzieci niesie słuchanie audiobooków? 

Przede wszystkim jest to kulturalna forma spędzania czasu, gdzie dziecko nie wpatruje się w ekran, ani nie niszczy wzroku. Nie jest to bierna rozrywka, bo maluch lub większe dziecko, musi zastanowić się nad tym czego słucha. Zupełnie przeciwnie do oglądania bajek, gdzie łatwo doprowadzić do nadmiernej stymulacji i dziecko jest prze bodźcowane. W trakcie słuchania dziecko słyszy ciekawe efekty dźwiękowe i przyjemny głos lektora. Co więcej, dowiaduje się czegoś nowego, szczególnie gdy są to audiobooki przygodowe. Zdobyta w ten sposób wiedza jest łatwa do przyswojenia, bo jest traktowana jak przyjemna rozrywka. Dzieci, które jeszcze nie czytają, mają okazję poznać niesamowite przygody bohaterów z audiobooków. Dzięki temu mają wybór, dopóki nie nauczą się czytać. Z kolei dzieci, które dopiero nauczyły się czytać, mogą uzupełnić w ten sposób swoją wiedzę, słuchając audiobooków. Ta forma spędzania czasu nie wymaga zaangażowania ze strony rodzica i jest również bardzo potrzebna. Dziecko samo decyduje, kiedy włączyć sobie coś do słuchania i czuje się sprawcze. 

Co jeszcze warto wiedzieć o audiobookach dla dzieci? 

Słuchanie różnych historii to na pewno wyciszające zajęcie, które nie niesie ze sobą takich zagrożeń jak siedzenie przed ekranem. Poza tym dziecko może wtedy robić różne inne rzeczy, na przykład zasypiać wieczorem, rysować lub układać klocki. Ta czynność nie wymaga skupienia się tylko na niej. Na przykład audiobooki w podróży to przyjemny i prosty sposób na zabicie nudy w trakcie podróży. Nie trzeba dawać dziecku tableta, aby zapewnić mu rozrywkę w aucie na przykład w trakcie drogi na wakacje. Dzieci szkolne mogą w ten sposób słuchać lektur szkolnych, co znacznie przyśpieszy przygotowanie do lekcji. Niektóre dzieci nie umieją jeszcze tak szybko czytać, a audiobook z lekturą sprawi, że nie zniechęcą się do obowiązków szkolnych, tylko z łatwością je wykonają. Takie audiobooki to świetny prezent na wszelkie okazje, takie jak urodziny, dzień dziecka czy święta. Jest duża szansa, że obdarowanemu na tyle spodoba się ten sposób spędzania czasu, że będzie codziennie słuchał wybranych pozycji. Audiobooki przygodowe to ciekawa podróż pełna wrażeń, gdzie wyobraźnia dziecka pracuje, a umysł chłonie nowe informacje i nazwy. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w ten sposób puszczać dziecku wybrane zagadnienia z języka angielskiego, aby osłuchało się z wymową i słownictwem. 

Audiobooki dla dzieci są dostępne pod tym linkiem.