Terapia ręki – co należy wiedzieć?

Rozwój motoryki małej u dziecka jest niezbędnym elementem całościowego, prawidłowego rozwoju psychofizycznego dziecka. Z tego względu w przypadku dostrzeżenia tego rodzaju zaburzeń rozwojowych należy podjąć odpowiednie działania. W przypadku zaburzeń motoryki małej warto zapoznać się z tzw. terapią ręki. Czym jest i jak stosować?

Na czym opiera się terapia

Tego rodzaju terapia zajmuje się usprawnieniem motoryki małej u dziecka, poprzez którą rozumie się zdolność do precyzyjnych ruchów zarówno całej ręki, jak i dłoni i palców. Przed rozpoczęciem terapii konieczna jest wizyta u terapeuty, który będzie mógł określić poziom trudności oraz przygotować odpowiednie do potrzeby ćwiczenia.

Co ważne terapia może być prowadzone niezależnie lub jako element terapii integracji sensorycznej. Opracowana terapia podzielona jest na kilka kluczowych części i rozpoczyna się od ćwiczeń całej ręki wraz z obręczami barkowymi. Kolejnym etapem jest poprawa precyzji ruchów oraz umiejętności manualnych dziecka.

Terapia dostosowana do potrzeb

Należy mieć na uwadze, że terapię ręki prowadzi się w sposób dostosowany do potrzeb dziecka. W przypadku podejścia całościowego terapia obejmować może m.in:

– łopatki oraz wraz z obręczami barkowymi,
– stabilizację napięcia mięśniowego,
– stymulację czucia zarówno powierzchniowego, jak i głębokiego,
– poprawę umiejętności chwytu,
– koordynację pracy oburącz itp.

Należy też pamiętać, że terapia ręki jest możliwa, jeżeli całe ciało funkcjonuje w sposób prawidłowy. Z tego względu zaleca podejście całościowe. Dla osób poszukujących dodatkowych informacji pomocna może okazać się książka terapia ręki.