Niemowlęcy śpiworek do spania – hit czy zbędne akcesorium?

Niemowlęta i małe dzieci potrafią przesypiać łącznie ponad połowę doby, dlatego bardzo ważne jest zapewnienie im optymalnych warunków w czasie snu. Obok wygodnego i bezpiecznego łóżeczka, właściwej temperatury oraz wilgotności w pomieszczeniu ważne jest także dobre okrycie dające dobry komfort termiczny. Chętnie wybieranym rozwiązaniem są śpiworki niemowlęce do spania. Jak jest zbudowany śpiworek do spania, czy faktycznie się sprawdza? Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Konstrukcja śpiworków niemowlęcych – komfort i bezpieczny sen

Niemowlęce śpiworki do spania, w odróżnieniu od klasycznych śpiworów czy wersji do wózka mają za zadanie zapewnić komfort w codziennym odpoczynku. Docelowo są produktami mającymi zastąpić kołderki, kocyki czy inne okrycia stosowane w trakcie snu. Śpiworek do spania dla dziecka może mieć różnego rodzaju konstrukcję, zasadniczo jednak obejmuje ona:

  • górną część w postaci rozpinanych szelek lub luźnej bluzy, koszulki z krótkim lub dłuższym rękawkiem,
  • dolną część w formie luźnego worka – śpiworka, o długości pozwalającej na swobodne poruszanie nóżkami dziecka,
  • zapięcie, najczęściej przechodzące przez całą długość śpiworka do spania, w formie zamka z zakładką, nap albo rzepów.

Dzięki śpiworkom przebieranie dziecka w nocy, na przykład zmiana pieluszki może być znacznie prostsza. Dobrze dopasowany do dziecka model pozwala uniknąć zsuwania się, rozpinania czy rozkopywania w trakcie snu. Sprawia także, że sen dziecka jest bezpieczniejszy, bo nie dochodzi do sytuacji, w której zakopuje się ono pod kołderką czy kocykiem, co mogłoby utrudnić oddychanie.

Czy śpiworek do spania to dobre rozwiązanie?

Wybór śpiworków do spania zamiast kocyków czy kołderek jest przez większość rodziców uznawany za trafny. Dotyczy to w dużej mierze najmłodszych dzieci, niemowląt, które jeszcze nie chodzą. W momencie, kiedy dziecko próbuje stawiać swoje pierwsze kroki, potrafi już wstawać, śpiworki bywają problematyczne. Maluch po przebudzeniu może próbować samodzielnie zmienić ułożenie, a śpiworek w tym przeszkadza. Wiele jednak zależy od podejścia dziecka, jego usposobienia i przyzwyczajeń. Z pewnością jednak dobrej jakości śpiworek dopasowany do wielkości oraz potrzeb dziecka może doskonale spełniać swoje zadanie, nawet przez dłuższy czas.

Wybór śpiworka do spania dla dziecka – najważniejsze cechy

Decydując się na zakup śpiworka do spania, czy to na etapie kompletowania wyprawki, czy w późniejszym czasie, należy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Przede wszystkim należy dobrać odpowiedni rozmiar, który w przypadku śpiworków podawany jest przeważnie w wieku lub wzroście dziecka, w formie przedziału. Obok tego warto wybrać produkt:

  • wykonany z bezpiecznych materiałów opatrzonych odpowiednim atestem,
  • dostosowany grubością ocieplenia do pory roku czy temperatury panującej w sypialni,
  • z wygodnym sposobem zapinania, który będzie odpowiadał zarówno opiekunowi, jak i dziecku.

Śpiworek nie może być ani za duży, ani zbyt mały. Produkty w uniwersalnym rozmiarze niemowlęcym mogą być dobry wyborem, o ile jest możliwość pewnej ich regulacji. Śpiworek do spania szumisie.pl może okazać się dla świeżo upieczonych rodziców wyjątkowo pomocnym akcesorium, dlatego warto rozważyć jego zakup do wyprawki dla niemowlaka.