Jakie są najpopularniejsze gry karciane dla dzieci?

Dzieci uwielbiają gry karciane, ale niekoniecznie w takie, które wydają się zbyt trudne. Nie mogą od razu podjąć się grania w skata, remika czy brydża. Gry karciane dla dzieci znacznie różnią się od gier dorosłych i posiadają swoje odmienne talie. Bardzo często opierają się logicznym myśleniu, przez co rozwijają wyobraźnię dziecka. Maluchy lubią ze sobą rywalizować od najmłodszych lat, dlatego karty prędko im się nie znudzą. Jakie są najpopularniejsze karty dla dzieci? 

Piotruś

Gra w Piotrusia to jedna z najpopularniejszych gier karcianych dla dzieci, w które bardzo często grają również dorośli. Składa się z 25 kart, wśród których znajduje się tytułowy Piotruś. Pozostałe karty mają swoje pary, których jest 12. Karty rozdawane są w równej ilości wszystkim uczestnikom zabawy. Gra polega na wyciąganiu kart od przeciwnika znajdującego się po prawej i lewej stronie. Jeżeli gracz wylosuje i uzbiera tę samą parę to odkłada ją na osobną kupkę – pozbywa się tym samym części kart. 

Największy problem występuje z Piotrusiem, którego nikt nie chce z prostego powodu – nie ma swojej pary. Największa frajda polega na tym, żeby jak najszybciej się go pozbyć. Gry karciane dla dzieci powinny opierać się na zabawie, a przekazywanie sobie Piotrusia dostarczy dzieciom powodów do śmiechu. Gracz, któremu pozostanie jedyna karta przegrywa tym samym pojedynek. Dzieci nazywają go wtedy Piotrusiem. 

Sushi GO

Mnóstwo gier nie opiera się na tradycyjnie pojmowanych kartach, ale na ich tematycznych wersjach, gdzie panują specyficzne zasady. Dziecko musi się wtedy wykazać niekonwencjonalnym myśleniem i przewidywaniem zachowań innych graczy. W przypadku Sushi Go chodzi o zbieranie punktów na podstawie potraw sushi, które gracz uzyska w trakcie gry. 

Każda potrawa jest wartą inną liczbę punktów, dlatego ważna jest odpowiednia strategia dziecka. Gry karciane dla dzieci w tym wypadku uczą matematyki i oceniania swoich szans. Przykładowo, żeby uzbierać składniki sashimi trzeba tylko 3 kart, ale są warte małą liczbę punktów. Z kolei futomaki oceniane są znacznie wyżej, ale trzeba być cierpliwym i liczyć się z tym, że nie uzbiera się wszystkich kart. Przy zbyt dużym ryzyku można skończyć z zerową liczbą punktów. 

Gry oparte na tradycyjnej talii 

Wiele gier opartych na tradycyjnych kartach ma na tyle proste zasady, że opanują je nawet najmłodsi. Należą do nich między innymi:

  • gra w Pana
  • wojna
  • makao 
  • gapa
  • łubudu 
  • kuku 

Stosunkowo najprościej nauczyć grać dziecko w wojnę. Musi ono jednak poznać hierarchię kart i wiedzieć, które z nich są najmocniejsze. W porządkowaniu zwykłych cyfr jest bardzo łatwo, ale gorzej już w przypadku figur. Na szczęście jest ich tylko 4, dlatego łatwo opanować zasady już w trakcie gry. W pojedynku w wojnę chodzi wyłącznie o to, żeby wyrzucić większą kartę niż przeciwnik. W przypadku remisu stawka się podnosi, bo następną kładzie się na tę pierwszą, a dopiero trzecia decyduje o tym kto wygrywa całość kolejki.

https://www.eduksiegarnia.pl/karciane

W przypadku starszych dzieci można pokusić się o naukę gry w Pana czy makao. Tutaj istnieje już wiele pomniejszych zasad, dlatego przyda się większe wprowadzenie. Typowe gry karciane dla dzieci to z kolei gapa, łubudu czy kuku. Polegają one najczęściej na zbieraniu tych samych kart i często nie gra się nimi pełną talią. W ten sposób rozgrywka znacznie się upraszcza, a dzieci od razu szybko przystępują do gry. Dzieci lubią szybko zrażać się gier karcianych, bo początkowo coś im nie wychodzi. Zadaniem rodzica jest cierpliwie wszystko tłumaczyć każdemu z osobna. Trud szybko się opłaci, a dzieci będą zajęte graniem do późnego wieczora.