Jak pomóc dziecku w nauce pisania oraz czytania

Nauka pisania oraz czytania to bez wątpienia bardzo duży stres dla każdego dziecka. Nawet maluch, który z reguły jest mocno zainteresowany nauką, może czuć się trochę zagubiony. Czasami ludzie mają problemy na przykład z koordynacją wzrokowo-ruchową. Okazuje się, że trening pisania nie przebiega tak prosto. Warto kupić książkę, jaką jest elementarz, bo to jedna z klasycznych pozycji, które wspierają dzieci w nauce od lat.

Elementarz do nauki pisania oraz czytania

Jakie powinny być książeczki dla dzieci, które zachęcają do nauki? Bez wątpienia muszą mieć zróżnicowane treści, nie wiać nudą, zachęcać kolorowymi obrazkami, różnorodnymi szaradami i zagadkami. Właśnie taki jest klasyczny elementarz https://www.eduksiegarnia.pl/trudnosci-w-nauce-czytanie-pisanie-ortografia-matematyka/poczytam-ci-mamo-elementarz-metoda-101-krokow-w-nauce-czytania-czesc-i. To, co przyciąga uwagę dzieci, to między innymi bardzo ładne ilustracje. Nie da się ukryć, że maluchy z pierwszych klas szkoły podstawowej potrzebują właśnie takich książek, które są kolorowe.

Praktyczne ćwiczenia nauki pisania oraz czytania z dzieckiem

Aby dziecko nabrało wprawy w czytaniu oraz pisaniu, potrzebna mu jest również praktyka. Tej praktyki musi być dużo, dlatego tak ważne jest na przykład pisanie z dzieckiem literek w liniaturze, proponowanie różnego rodzaju szlaczków, które pozwalają ćwiczyć koordynację wzrokowo-ruchową. Ważne jest tutaj również ćwiczenie ręki. Dzieci, które mało piszą, mają rękę męczliwą. Z miesiąca na miesiąc, w pierwszych latach edukacji szkolnej dziecko musi uczyć się pracować z narzędziem pisarskim trochę dłużej. Na początku te treningi mogą trwać dosłownie kilka minut, a później wydłużyć się do kilkunastu lub kilkudziesięciu.