Gry ortograficzne, czyli ciekawa pomoc w nauce zasad poprawnej pisowni

Zasady ortografii powinien znać każdy. Uczą się ich już dzieci w szkole podstawowej, jednak nie jest tajemnicą, że dla wielu wciąż pozostają one niezrozumiałe i trudne do przyswojenia. Z pomocą przychodzą gry ortograficzne, które w ciekawy sposób pomagają nauczyć się zasad poprawnej pisowni. 

Ortografia na całe życie

W szkole uczniowie przyswajają różne wiadomości – jedne z nich z pewnością przydadzą im się w dorosłym życiu, inne zaś będą jedynie podstawą do dalszego, specjalistycznego zgłębiania wiedzy w danej dziedzinie. Do pierwszej kategorii należą zasady ortografii. Ta wiedza przydaje się każdemu nie tylko w szkole, ale również i w dorosłym życiu. Z ortografią każdy ma do czynienia na co dzień, bez względu na to, jaki zawód wykonuje. Co ciekawe, nawet w dobie zapisywania niemal wszystkich treści na wyposażonych w słowniki komputerach, znajomość zasad ortografii jest nieodzowna. Dzieje się tak dlatego, że urządzenia techniczne bywają zawodne, także w kontekście poprawnego zapisania tekstu. Tymczasem estetyczny, wolny od błędów gramatycznych i ortograficznych tekst nie tylko świadczy o jego autorze, ale również może stanowić swoistą wizytówkę. Dlatego też już na etapie edukacji szkolnej warto przysiąść do nauki zasad ortografii.

https://www.eduksiegarnia.pl/ortograficzne

Jak nauczyć się ortografii?

Nauka ortografii nie jest prosta – wiedzą o tym zarówno dzieci, jak i dorośli. W szkole poświęca się jej sporo czasu, lecz niestety w wielu przypadkach to zdecydowania za mało, aby w pełni opanować zasady rządzące polską ortografią. Z pomocą przychodzą gry ortograficzne, które przeznaczone są przede wszystkim dla dzieci w wieku szkolnym. Powinny z nich korzystać w szczególności osoby, które:

  • mają problem z przyswojeniem podstawowych zasad ortografii,
  • poszukują dodatkowych ćwiczeń, dzięki którym mogłyby sprawdzić nabytą wiedzę,
  • dobrze radzą sobie z bezbłędnym pisaniem, jednak chciałyby zostać mistrzami ortografii.

Co ciekawe, gry ortograficzne cieszą się również popularnością wśród osób dorosłych, które nie do końca przyswoiły sobie zasady poprawnej pisowni w czasach szkolnych. Zdają one sobie sprawę z tego, jak ważna jest umiejętność właściwego zapisu, wiedząc jednocześnie, że na jej nabycie nigdy nie jest za późno.

Dla uczniów i nauczycieli

Gry ortograficzne cieszą się bardzo dużą popularnością zarówno wśród uczniów, jak i ich rodziców oraz nauczycieli. Ci pierwsi korzystają z nich bardzo chętnie, ponieważ mogą nauczyć się zasad ortografii przez zabawę, często w domowym zaciszu. Jest to nie tylko doskonały sposób na przyswojenie wiedzy, ale również na spędzenie wolnego czasu. Tymczasem dla nauczycieli gry ortograficzne są świetnym rozwiązaniem, które pozwala im urozmaicić prowadzone zajęcia lekcyjne. Zamiast rozwiązywać kolejne zadania w zeszytach ćwiczeń, uczniowie mogą w zupełnie inny, o wiele ciekawszy sposób sprawdzić zdobytą w zakresie ortografii wiedzę. Nauczyciele mogą również korzystać z gier ortograficznych na zajęciach wyrównawczych bądź dla uczniów uzdolnionych, którzy chcieliby zostać mistrzami ortografii. Gry ortograficzne zostały stworzone dla uczniów w każdym wieku — mogą z nich korzystać zarówno dzieci uczące się w szkołach podstawowych (które dopiero poznają zasady ortografii), jak i nieco starsi, którzy chcieliby poćwiczyć na przykład przed egzaminami. Warto pamiętać, że zabawy ortograficzne tworzone są przez specjalistów, którzy doskonale wiedzą, jak w prosty i ciekawy sposób przekazać wiedzę uczniom z tak trudnego obszaru, jakim jest gramatyka języka polskiego.