Dzieci dotknięte zespołem Aspergara

Zespół Aspergera jest nieco łagodniejszą postacią autyzmu. Zazwyczaj jest on diagnozowany u dzieci w wieku przedszkolnym lub szkolnym. Dolegliwość tę charakteryzuje bogate słownictwo, które to jest jasno ukierunkowane na niezwykłe zainteresowania oraz trudności w interakcjach z rówieśnikami.

Cechy charakterystyczne zespołu Aspergera

Choroba ta po raz pierwszy została zdiagnozowana w latach dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku. Osoby na nią cierpiące są znacznie bardziej komunikatywne, niż osoby chore na autyzm. Na tego typu schorzenie najczęściej zapadają chłopcy. Osoby chore charakteryzują się ponadprzeciętną inteligencją oraz odmiennymi od rówieśników cechami charakteru.

Typowe objawy choroby

Większość rodziców zaczyna podejrzewać swe dziecko o występowanie tego schorzenia dopiero wówczas, gdy maluch idzie do przedszkola lub szkoły. Pierwszymi objawami tego schorzenia jest bardzo szybkie wymawianie przez malutkie dziecko trudnych słów oraz używanie wyjątkowo barwnego języka. Kolejnym objawem są bardzo wąskie zainteresowania,głównie naukowe. Dziecko obciążane tą chorobą na przykład nieustannie uczy się na pamięć rozkładu jazdy pociągów czy też zajmuje się budową jednego typu maszyn.

Dziecko z zespołem Aspergara, a kontakty z rówieśnikami

Chore dziecko ma duże trudności z abstrakcyjnym myśleniem, a więc nie rozumie metafor, nie potrafi bawić się „na niby” oraz nie umie śmiać się z żartów. Ponadto niechętnie utrzymuje kontakty ze swymi rówieśnikami, a znacznie chętniej spędza czas z osobami dorosłymi.

Dzieci dotknięte ta chorobą mogą mieć łagodne, umiarkowane lub bardziej poważne objawy, które to często przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu.