Bajka – lekarstwo na kłopoty

bajkoterapia - książka

Codziennie borykamy się z problemami. Codziennie musimy podejmować ważne decyzje. Zazdrościmy naszym dzieciom jak bardzo ich życie jest łatwe i bezproblemowe. Czy na pewno?
Nasze dzieci również codziennie rozwiązują swoje małe i wielkie problemy. Również codziennie borykają się z podejmowaniem ważnych decyzji. Jak im w tym pomóc?

Świat małego człowieka oswajają bajki. Dają dzieciom wiedzę jak w tym świecie funkcjonować, jak wytłumaczyć sobie niezrozumiałe zjawiska. Specjalną, wyjątkową grupę bajek tworzą bajki terapeutyczne. Czym jest bajkoterapia i jaki ma wpływ na dzieci?

Bajka terapeutyczna – co to jest?


Początków bajki terapeutycznej możemy doszukiwać się w teoriach Bruno Bettelheima, który uważał, że jeżeli opowieść ma zainteresować dziecko musi pobudzić jego ciekawość i uruchomić wyobraźnię. Ponadto musi wpłynąć na jego życie, musi pomóc w porządkowaniu uczuć, emocji, rozwiązywaniu problemów i trudności.

Po co nam bajka terapeutyczna?


Bajkoterapia wykorzystywana jest w pracy z dziećmi, którym w rozwiązaniu problemów potrzebna jest pomoc osób trzecich. Dziecku czytana jest bajka terapeutyczna, która dotyczy jego problemu, dzięki czemu pozwala ten problem oswoić i daje świadomość, że z takimi samymi problemami zmagają się również inni. Daje też dziecku przeświadczenie, że skoro bohater bajki poradził sobie z problemem to i ono może zmierzyć się z rozwiązaniem tego problemu.

Zadaniem bajkoterapii jest pomoc dziecku w zrozumieniu otaczającego go świata. Uporządkowaniu go i rozwiązywaniu pojawiających się problemów.