Kostka Rubika – zalety jednej z najbardziej znanych zabawek świata

Klasyczna Kostka Rubika to znana na całym świecie logiczna zabawka. Została wynaleziona w roku 1974, zaś skonstruowano i opatentowano ją w 1976 w Japonii. Zabawa kostką polega na takim ułożeniu kwadratów, by każda ściana przedstawiała jeden kolor. Tradycyjna wersja składa się z 26 sześcianów. Ciekawostką jest to, że wynalazca układał ją przez miesiąc. Patrząc na obecne rekordy, które oscylują w okolicach czterech sekund, wydaje się to dość zabawne.

Edukacyjne walory kostki Rubika

Zabawka może stanowić uzupełnienie ćwiczeń motorycznych i rozwijających zdolność logicznego myślenia. Pozwala na zwiększony rozwój dziecka dostarczając mu jednocześnie stymulującego zajęcia. W późniejszych etapach kostka Rubika może stać się sposobem na relaks i odprężenie. Poza rozwojem umiejętności logicznego myślenia, zabawka pomaga także kształtować wyobraźnię i kreatywność.

Dla kogo przeznaczona jest kostka Rubika?

Tego typu zabawki są tak naprawdę dla każdego bez względu na wiek. Najmłodsi mają swoją wersje z mniejszą ilością elementów, gdyż tradycyjna kostka 3x3x3 jest dla nich zbyt problematyczna. Dorośli również często korzystają z zalet, jakie niesie ze sobą układanie tej znanej zabawki.

Warto też wspomnieć, że istnieje tak zwany speedcubing, który polega na prawidłowym ułożeniu kostki Rubika na czas. Ludzie z całego globu spotykają się na organizowanych od 1982 roku Mistrzostwach

Świata, by bić kolejne rekordy. Niesamowitą wiadomością jest to, że w układaniu kostki 2x2x2 obecnie najlepszym wynikiem na świecie może pochwalić się chłopiec z Polski.